PAXOS I ANTIPAXOS

KARAIBY W EUROPIE


Większość z nas marząc o rajskich wyspach ma przed oczami plaże z białym piaskiem i lazurem oceanu. Wspaniałą egzotyczną roślinność, słońce i totalnie odmienny klimat. Są jednak tacy, których zniechęca bardzo długa podróż samolotem, duża wilgotność powietrza połączona z wysokimi temperaturami, zagrożenie jakie stanowi dla nas odmienna fauna i flora, czy szok kulturowy.

 

Okazuje się, że Europa kryje w sobie więcej egzotyki niż nam się wydaje i wcale nie musimy lecieć 16 godzin samolotem, po to by zaznać raju na ziemi. Wspaniałym odkryciem dla wielu będą Paxos i Antipaxos – dwie małe wyspy leżące na południe od wyspy Korfu.  Aby tam dotrzeć musimy skorzystać z tanich przewoźników lotniczych lub czarterów i dolecieć na Korfu. Tu warto zatrzymać się na parę dni, bo stolica wyspy Kerkira (Korfu)  jest przepięknym miastem, tętniącym życiem do późnego wieczora, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kultury. 

W Kerkirze warto zobaczyć: starą i nową fortecę, Liston, Esplanda,  pałac, kościół św. Spiridona, Paleopolis, kościół św. Jason i Sossipatros, Faliraki, fontanna Kremasti, ratusz, synagoga, cypel z klasztorem Vlacherna – świtne miejsca do obserwacji startujących i lądujących samolotów.

Uwaga  Z Korfu na Paxos można dostać się dzięki Iliada i Kamelia lines. Rejs trwa od jednej do dwóch godzin. W szczycie sezonu bilety warto wcześniej zakupić przez internet.

Na Paxos znajdują się trzy miejscowości. Największą z nich jest Gaios, gdzie znajduje się główny port wyspy, do którego dobijają statki z Korfu i odpływają łodzie na Antipaxos. To tutaj skupia się główny nurt życia Paxos. Loggos jest najmniejsze i dobre dla tych, którzy lubią małe przystanie z paroma restauracjami i uroczą zabudową. Lakka natomiast ma najpiękniejszą lazurową zatokę z piękną kamienista plażą.

Uwaga  Większość hoteli i pensjonatów na Paxos oferuje bezpłatny transfer z portu do miejsca zamieszkania.

Uwaga  Wyspa jest bardzo mała. Łatwo ją zwiedzić w ciągu jednego dnia. Istnieje publiczny transport, ale autobus kursuje trzy razy dziennie. W związku z tym warto być niezależnym i wypożyczyć rower lub skuter.

Głównym celem podróży jest wyprawa na Antipaxos, malutką wysepkę oddaloną o 20 minut rejsu z portu w Gaios.

Uwaga  Na Antipaxos mieszka tylko parę osób. Baza noclegowa jest skromna, większość turystów mieszka na Paxos i dopływa tam prywatnymi łodziami, które wypływają z Gaios dwa razy dziennie. Niektórzy korzystają z taksówek wodnych lub wynajmują motorówki.

Antipaxos zniewala swoim pięknem. Tylko dwie godziny lotu na Korfu i godzina rejsu na Paxos potem 20 minut i jesteście w miejscu, które totalnie przypomina Karaiby, lub inne egzotyczne wyspy. Dwie piękne plaże z tawernami i małą ilością turystów. Lazurowa woda, błękitne laguny,  biały pudrowy piasek, dużo zieleni, ciekawe formacje skalne, w knajpach  darmowe leżaki i pyszne jedzenie. Niczego więcej nie potrzeba, aby z dala od wielkich kurortów odpocząć w jakże uroczym zakątku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress